fb-like.png

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast

Members Login


Přihlášení

Kalendář akcí

Dnes < 2021 >  < říjen > 
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

O Evropském kulturním klubu

Evropský kulturní klub (EKK) byl ustaven na kongresu v Praze v prosinci 1990 a jeho prezidentem byl zvolen výtvarník doc. Dr. Josef Císařovský. V té době vznikla též v různých evropských zemích řada národních větví EKK; předsedou české větve EKK se stal pedolog prof. Ing. Miroslav Kutílek, DrSc. Při české větvi byla ustavena také 6. sekce pro vědu a filosofii (od r. 1991 až do konce r. 2001 byl jejím předsedou RNDr. Jiří Grygar). Tato sekce od podzimu 1991 pořádá v Praze veřejně přístupné přednášky a besedy na různá aktuální témata, zejména týkající se vědy a filosofie. Snažíme se, aby podání bylo přístupné širší veřejnosti. Scházíme se vždy první čtvrtek v říjnu až v květnu v 17 hodin v sále 206 v Akademii věd na národní třídě 2.

 

Vážené kolegyně a kolegové,

Přináším smutnou zprávu – v pondělí 11. ledna zemřel ve věku 91 let prof. Libor Pátý. Všichni si asi vzpomínáme na Pátého dlouholeté působení v Evropském kulturním klubu.
Libora Pátého jsem poznal v sedmdesátých letech, nejdříve jako autora knihy o fyzice nízkých tlaků. Koupil jsem si ji v bazaru v Ječné ulici a mám ji bohatě opoznámkovanou dodnes. Studoval jsem tenkrát na matematicko-fyzikální fakultě UK a pod vlivem této knihy jsem si vybral obor vakuové fyziky. S Dr. Pátým jsem se pak často setkával na přednáškách, seminářích i v laboratořích katedry. Jeho láskou byla kromě fyziky vážná hudba, navštěvoval jsem jeho hudební vystoupení, kde spolu se svou ženou (nám také dobře známou) Ludmilou Eckertovou (+2009) koncertoval v komorním kvintetu. Hrál na hoboj a jeho žena na flétnu.
Zajímal se aktivně i o politické dění. Vzpomínám si, jak v jeho skříni na katedře visela pétépácká uniforma. V padesátých letech byl totiž povolán do Pomocných technických praporů, kde pracoval na stavbě muničních skladišť. Jeho „politická nespolehlivost“ se datovala už od dob středoškolských studií. V maturitním ročníku v roce 1948 byl udán za neopatrný výrok o Stalinovi. Byl poté vyloučen ze studia na všech školách v republice.
Libor Pátý se stal spoluzakladatelem Kruhu nezávislé inteligence a byl jedním z 13 spoluzakladatelů Občanského fóra. 17. listopadu 89 vystoupil s projevem na Albertově, kráčel také v čele studentské demonstrace. V průběhu listopadových událostí přesvědčil jeho vysoký morální kredit představitele studentského hnutí k podpoře generální stávky, což se tehdy nepovedlo ani V. Havlovi. Libor Pátý vedl besedy se studenty a zaměstnanci i u nás na ČVUT. Vzpomínám si, jak obhajoval Václava Havla, ke kterému tenkrát ještě panovala pod vlivem komunistické propagandy značná nedůvěra. V první polistopadové vládě se pak ujal místa náměstka ministra školství pro vysoké školy.
V posledních letech jsem prof. Pátého několikrát navštívil v jeho vile na Smíchově. Diskutovali jsme o fyzice, historii i o politice. Stále se ještě zajímal o vše kolem. Bohužel, v té době byl už slepý a později se přidružily i další zdravotní komplikace.
Libor Pátý byl vždy čestný, poctivý a laskavý člověk. Čest jeho památce.

Peter Zamarovský

Blíže k životu a vědecké činnosti Libora Pátého:

 

 

Podvečery s vědou a filosofií
vždy první čtvrtek v měsíci říjen až květen od 17 do 19 hodin.


Podvečery se zprvu konaly v Zrcadlovém sále Pálffyho paláce v Praze na Malé Straně (1991-92), dále v Euroclubu v Opletalově ulici (1992-93) a od konce r. 1993 až dosud v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 (naproti Nové scéně Národního divadla) ve spolupráci s Radou vědeckých společností.
 
Témata podvečerů se volí především na základě podnětů členů EKK. Podvečer začíná zpravidla příspěvkem jednoho či dvou přednášejících, pokračuje pak formou besedy s účastníky podvečeru.
 
Vstup na podvečery je volný. Pozvánky stálým zájemcům posíláme přednostně elektronickou poštou. Těm, kdo přístup do sítě Internet dosud nemají, také poštou péčí sekretariátu Rady vědeckých společností. Adresář elektronických adres vede RNDr. Peter Zamarovský, E-mail:

zamarovs@fel.cvut.cz. Na této adrese se mohou přihlásit i další zájemci, na tuto adresu můžete posílat i vaše náměty témat a moderátorů – přednášejících.

 
 
Na 99. podvečeru 3.1.2002 převzal vedení EKK prof. Miroslav Kutílek, DrSc.
Na 115. podvečeru 5.2.2004 převzal vedení EKK prof. RNDr. Libor Pátý, CSc.
Na 150. podvečeru 13.5.2008 převzal vedení EKK RNDr. Petr Zamarovský , CSc.